Üniversiteyi çetelere teslim etmeyeceğiz!-Soner Türkyılmaz*

Eskişehir’de AKP Gençlik Kolları tarafından Barış İçin Akademisyenleri Hukuk Fakültesi’nde tehdit edilerek teşhir edilmeye çalışılmıştı. Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu Üyesi Soner Türkyılmaz’ın yaşananlara dair kaleme aldığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

 

Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Hukuk fakültesinde barış imzacısı akademisyenlerimizin kapısına tehdit içerikli bir afiş asılmış ve teşhir edilmeye çalışılmıştır. Bilmedikleri bir şey, barış akademisyenleri barış istedikleri ve toplumsal bilimi savundukları için zaten tam bir toplum mühendisliği çerçevesinde teşhir edilmeye çalışılmış hatta görevlerinden açığa alınmış ya da mesleklerinden tamamen ihraç edilmiştir. Ve buna karşı direnerek dayanışmayı büyüterek her yerde Barış Akademileri kurarak barışı ve bilimi savunmaktan vazgeçmemişlerdir. Pazartesi günü yapılan bu saldırı ise tamamen bu toplum mühendisliğinin ürünüdür.

Dün (Çarşamba ) ise AKP Gençlik Kolları tarafından bir açıklama yapıldı.(1)Açıklamada  “Arkadaşlarımız yanlış yaptı.” diyerek yapılan bu afiş üstlenilmiştir. Mağdur edebiyatını çok seven Ak Gençlik’in bu açıklamayı yapması ve biz yaptık demesinin sebebi herhalde AKP İl Gençlik Kolları ile Tepebaşı İlçe Gençlik Kolları arasındaki gerilimden kaynaklı kabul etmiştir. Ancak bu açıklama ile bu işin içerisinden çıkabileceğini düşünen AKP Gençlik Kolları yanılmaktadır.

Yapılan açıklamada Gençlik Kolları Başkanı “Asla hedef gösterme yoktu.” diyor. Daha önce çokça duyduğumuz bu cümlelerin sonucunda neler yaşandığı hala hafızamızda yerini koruyor. Sizlerin nasıl bir geleneğin sahibi olduğunuzu iyi biliyoruz. Meydanlarda emri ben verdim diyen bir katili alkışladığınızı biliyoruz, evladını kaybetmiş bir anneyi yuhaladığınızı unutmadık, aynı meydanlarda alevi diye hedef gösterip yuhaladığınız insanları da unutmadık. Hedef göstermek de linç kültürü de sizin geleneğinizde var. Ancak bizler bu üniversitede var oldukça ne kirli düşünceleriniz üniversiteden içeri girebilecek ne de hiç bir arkadaşımız, hocalarımız saldırılarınızla karşı karşıya gelecek.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bu konuya ilişkin birkaç sorum olacak ;

1- Mesai saatleri dışında, fakülte kapılarının kapalı olduğu,giriş çıkışın özel güvenlik kontrolünde olduğu saatlerde AKP Gençlik Kolları üyeleri içeri girip o afişi nasıl yapıştırdı?

2- Tehdit içerikli bu afişin üzerindeki parmak izleri delil niteliğindeyken neden özel güvenlik tarafından tahrip edilerek parmak izlerine ulaşılamaz hale getirildi?

3-) Her fırsatta Üniversitelilere uygulanan soruşturma yöntemleri çetelere uygulayacaklar mı?

4-) Geçtiğimiz Bahar Döneminde Ali İsmail Korkmaz’ın silüetini karalayan çetelerle Akademisyenlere kirlice saldıran bu çeteler aynı kişiler mi?

5-)Her konuda açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü bu konuda açıklama yapmayacak mı? Eğer yapmazsa bu saldırı desteklemiş olmayacak mı?

Anadolu Üniversitesi’ni ve onunla birlikte hocalarımızı hedef gösteren AKP Gençlik Kollarını, cihatçı, gerici her unsuru son kez uyarıyoruz. Şunu aklınızdan çıkarmayın üniversitenin tarihi bilimin, aydınlanmanın tarihidir. Üniversitede akademisyenleri hedef gösteren katillere asla geçit vermeyeceğiz. Son uyarımızdır, AKP Gençlik Kolları “arkadaşlarımız yanlış yaptı.” diyor saldırdığınız barış akademisyenleri de saldırdığınız her ilerici devrimci öğrenci de şu andan itibaren sorumluluğumuzdadır.

Buradan bir söz verelim; üniversitenin aydın kimliği gereği her kim haksızlığa uğruyorsa onunla dayanışmayı, zulme direnenin yanında saf tutmaktan vazgeçmeyeceğiz. Biz yanlış yapmayacağız (2) hedef gösterdiğiniz hocalarımızın arkasında duracak, size gereken cevabı verecek üniversitemizden silip atacağız.

Anadolu Üniversitesi her ne olursa olsun bu saldırılar, cihatçılar ya da yandaşlarla değil, barışı savunan Akademisyenleriyle, bilimi üretenleri ile, nitelikli, ucuz ve sağlıklı beslenmek istiyoruz diyen boykotçuları ile, “Hazırlık Sınıfta Kalmayacak”  diyenlerle  ve ALİ İSMAİL KORKMAZ’LA anılacaktır.

Bu da böyle biline…

Anadolu Üniversitesi Öğrencisi

*Kolektif Yürütme Kurulu Üyesi 

 

(1)Eskişehir AKP Gençlik Kolları Başkanı’nın açıklaması: http://www.eskisehiryenigungazetesi.com.tr/gundem/arkadaslarimiz-yanlis-yapti-h18194.html

(2)Eskişehir Akp Gençlik kolları başkanını yapmış olduğu  açıklamda arkadaşlarının   “yanlış yaptığını” söylemişti.

 

Çok okunanlar

Üniversiteden

DTCF’li faşist saldırgan Selçuk Ulaş tutuklandı!

Ankara’da farklı zamanlarda üniversitelilere saldıran, bıçakla yaralayan ülkücü Selçuk Ulaş tutuklandı Ankara’da üniversitelilere yönelik faşist saldırıların, pusuların faili ve her saldırının ardından kayplara karışan DTCF’li ülkücü faşist Selçuk Ulaş, çıkarıldığı [Devamı]

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]