Laiklik, eşitlik ve özgürlük için 4 Kasım’da ODTÜ’ye

Türkiye’nin her yerinden üniversiteliler 4 Kasım’da “Laiklik, eşitlik ve özgürlük için ODTÜ’ye” çağırıyor

Öğrenci Kolektifleri, üniversitenin özerkliğini ve demokratikliğini sarsan Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK)’nun kurluluşunun 35.yılında “YÖK’ün ve siyasi iktidarın hegemonyasında ucube işletmelere dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz” diyerek; Sarayın akademik açılışı değil, “Laiklik, eşitlik ve özgürlük için: Demokratik Üniversite Buluşması” diyerek 4 Kasım’da tüm üniversitelileri Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)’ne çağırıyor.

14691922_816215531854668_8616514799483542522_o

Öğrenci Kolektifleri’nin 4 Kasım’da ODTÜ’ye çağrı metni:

Laiklik, eşitlik ve özgürlük için: Demokratik Üniversite Buluşması

Tarihsel olarak faşizme hiçbir zaman teslim olmamış üniversiteler ülkemizde de önemli bir tarihsel birikimi temsil ediyor. Bu tarihsel birikim geçmişte olduğu gibi bugün de iktidarın gerici ve piyasacı saldırılarıyla karşı karşıya. Ancak bu saldırılara direnen üniversitenin en önemli özelliğidir muktedirlere biat etmemek.

Üniversiteler, “papaz eriğini imam eriğine çevirme” projelerinin icat edildiği, rektörlerinin muktedirlere biat yarışına girip önünü iliklediği kurumlara çevrilemez.

Üniversiteler bu memlekette temsil ettiği değerler ve tarihsel birikimiyle laikliğin, eşitliğin ve özgürlüğün hüküm sürdüğü bir memleketin kurulması mücadelesinin parçası, toplumun vicdanıdır.

Bu memlekette üniversite denilince akla 6. Filo’nun denize dökülmesi gelir,

Denizlerin Zap Suyu’na yaptıkları köprü gelir,

“ODTÜ ayakta!” çığlığı gelir, Haziran İsyanı’na rengini veren gençlik gelir.

Bu gerçeği değiştirmeye çalışanlara karşı YÖK’ün kuruluş yıl dönümü olan 6 Kasım yaklaşırken çağrımız var!

Üniversitelerinde niteliksiz yemek yemek zorunda kalan, niteliksiz yurtlarda kalan, edebiyat fakültesinde şiir okuması, iletişim fakültesinde gazete okuması yasaklanan sıra arkadaşlarımıza, barışı ve bilimi savunduğu için akademik özerklik yok sayılarak cezalandırılan hocalarımıza, üniversitenin emekçilerine, tüm bileşenlerine…

Bizler üniversitelerin sermayenin, YÖK’ün ve siyasi iktidarın hegemonyasında ucube işletmelere dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz. Bizler özgür bir toplum için bilim üreten demokratik üniversiteyi kendi ellerimizle kuracağız.

Üniversitenin tarihsel fikrini savunmak, üniversite biat etmez demek için,

4 Kasım’da ODTÜ’de buluşuyor, sözümüzü söylüyoruz!

 

4 Kasım Üniversiteler Buluşması ile ilgili sürekli bilgi almak için takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları:

4 Kasım Üniversiteler Buluşması facebook sayfası için tıklayınız

4 Kasım Buluşması twitter sayfası için tıklayınız

Bize mail yoluyla ulaşmak için: 4kasimuniversitelerbulusmasi@gmail.com

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]