Öğrenci Kolektifleri: “Onlar, emperyalizmin uşakları, Che’nin adını ağızlarına alamazlar”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Che Guevara’ya “Che denen eşkıyanın benim gencimin yakasında fotoğrafı bulunamaz” demesi üzerine Öğrenci Kolektifleri’nin açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz: 

Katil, eşkiya demeye cüret ettikleri Che’nin ölümsüz kalbi dünyanın herhangi bir yerinde ezilen tüm halklar için atmaktadır. Che’nin Sierra Maestra dağlarındaki ayak izleriyle İrlandalı özgürlük savaşçılarının Belfast sokaklarındaki ayak izleri birbirine karışmıştır.

Kucağında İsrail askerlerine atacakları taşlarla Gazze’nin harabe sokaklarında koşan yalın ayaklı çocuklar, o ayak izlerini takip etmektedirler hala. Faşizmin kalbine kızıl bayrağı diken Sovyet kızıl süvarilerinin en önünde koşandır Che. Uzak Asya’da köy köy dolaşan Mao’nun yol arkadaşı, emperyalizme karşı nasıl direnileceğini öğreten Ho Chi Minh’in öğretmenidir. Açlık ve yoksullukla boğuşan Afrikalı çocukların yanındadır Che. Anadili yasaklanan Kürt çocukların aklında ve fikrindedir. Onlar, emperyalizmin uşakları Che’nin adını ağızlarına alamazlar. Doğrudur, onların tarihinde Che yoktur.

Onların tarihi 6. Filo’yu kıble alıp namaz kılanların, bizim tarihimiz 6. Filo’yu denize dökenlerin tarihidir. Bizim tarihimizde tarihi Che olan Mahirler, Denizler vardır. Onların anlaşma yaptığı İsrail’e karşı direnen gençlerin kalbinde, o gençlerin giydiği yırtık tişörtlerin üzerinde ismini pis ağızlarına almaya cüret ettikleri Che vardır. Onların milyon dolarlara sattığı Filistin’de o gençler Che’nin bayrağıyla direniyorlar hala. Onlar, emperyalist efendileriyle birlikte tarihin çöplüğüne gidecekler ve isimlerini kimse hatırlamayacak. Ancak Che’nin fotoğrafı tüm dünya ezilenlerinin mücadelesinde ve tarihinde ebediyen yaşayacak…

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]