Mail Youtube
Öğrenci Kolektifleri Kolektif Nedir Sorularla Kolektif Kolektif'e Katıl Basında Kolektif Kolektif İletişim

Üniversiteli Kadın Kolektifi

Gençlik Filmleri Festivali

Okumuş İnsan Halkın Yanındadır

Kolektif Yaz Kampı

Üniversiteli Gazetesi

Kolektif Hukuk Birimi

01 Kasım 2013, Cuma
Kolektif Basın Merkezi

Evlenene kredi borcu yok: "Baş edemiyoruz bari başgöz edelim!"

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yeni kararına göre üniversitede okurken evlenenlerin kredi borçları silinecek, yurtlarda ücretsiz kalma "hakkına" sahip olacaklar. Öğrenci Kolektifleri'nden ise bu yeni uygulamaya jet cevap geldi: "Baş edemiyoruz bari başgöz edelim"

Sene içerisinde kadın ve erkek yurtlarının ayrılması gibi gerici uygulamaların başını çeken Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu sefer de üniversite öğrencilerini evlenmeye teşvik ediyor. 

Daha önce de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı benzer bir uygulama getirerek yeni evlenen çiftlere 10 bin TL kredi vermesiyle gündeme gelmişti. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise teşviği ya evlenmek ya da borçlu kalmak arasında seçtirerek yaptırıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek.

Borçlu durumdayken üniversitelileri burslu durumuna sokan uygulamada öğretim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Yani krediler normal şartlarda 4 yıl geçerliyken, evlenildiğinde sınıfı geçememek ya da ikinci bir üniversite okumak da problem yaratmayacak, evlilere bütün kapılar açılacak. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda yurt da ücretsiz olacak.

"Şanslı" 3 bin üniversite öğrencisi kim?

Evliliği teşvik ederken bile seçmece usülü yapan Bakanlık, kendilere evlilik cüzdanlarıyla başvuranlardan sadece 3 bin üniversite öğrencisini seçecek ve sadece bu kişiler uygulamadan yararlanabilecek.

Öğrenci Kolektifleri'nden açıklama

Konu ile ilgili Öğrenci Kolektifleri'nden gelen açıklamayı yayınlıyoruz:
 
"AKP'den evlilik teşviği : Baş edemiyoruz bari başgöz edelim!

AKP'nin kutsal aile modeline uygun yeni bir teşvik açıklandı. Buna göre, üniversite öğrencisiyken evlenenlerin kredileri bursa çevrilecek ve geçmişe dönük kredi borçları silinecek. 

İşsizlik ve yüksek borçlar nedeniyle zaten tahsili çok mümkün gözükmeyen borçları fırsata çeviren AKP hükümeti, yeni bir adım atarak evlenecek öğrencilerin kredi borçlarının silineceğini açıkladı. Düzenlemeye göre ortalama 13 bin TL olan kredi borçlarını sildirmenin karşılığı üniversite eğitimini sürdürürken resmi nikah yapmak. Ayrıca devlet yurdunda kalan öğrenciler de evlendikleri taktirde yurtlardan ücretsiz yararlanacak.

Düzenleme sadece ekonomik teşvik değil, aynı zamanda AKP'li yazarların ve kurmayların sıkca rahatsızlıklarını dile getirdiği üniversitedeki öğrencilerin sevgililik hayatını da engelleyecek. Ayrılık durumunda borçların ne olacağı konusunda bir açıklama yapılmamış olsa da, üniversite öğrencilerinin erken yaşlarda gerçekten veya formalite gereği evlenmelerine yol açacak düzenleme Fethullah Gülen'in "çürük nesli ıslah etmek gerek" tespitine de uygun gözüküyor.

Şimdiden pek çok üniversitelinin alay konusu yaptığı düzenleme özellikle sosyal medyada "evlenecek birini arıyorum"  esprilerine neden oldu. Ancak görünen o ki, düzenleme uygulamaya geçtiğinde nikah sayılarında ciddi bir artış yaşanacak. 

Peki, neden AKP böyle bir düzenleme yapıyor?

AKP, kendi iktidarı açısından mevcut üniversite gençliğini büyük tehlike olarak görüyor. Muhafazakar aile formatına uymayan ve seküler yaşayan üniversite gençliği, AKP'nin yaşam biçimlerini formatlamasına karşı ciddi tepki geliştirebiliyor. Bu yüzden AKP açısından "evlilik telkinleri" işe yaramadığı için zaten haksız şekilde milyonlarca insanı mağdur eden kredi borçlarını silme "teşviği" devreye giriyor.

Bu uygulama direniş boyunca en önde olan kadınlar için de özel olarak düşünülerek hazırlanmış. AKP'nin kadını aile içine hapsetme çabalarının karşılık vermediği göz önüne alınırsa, hareketli bir dönem geçiren kadınları da "borç sildirme" taktiğiyle muhafazakar aileye hapsetme planları yapan AKP, bir türlü ulaşamadığı üniversitelilere bu şekilde ulaşmaya, aile düzenenini erkenden kurarak da istedikleri düzeni erkenden yaratmaya çalışıyor.

AKP iktidarı uygulamanın yerleşik bir evlilik kültürü yaratacağını düşünerek düzenleme yapsa da, bu haliyle, düzenlemenin evliliğin ciddiyetini azaltan ve borç sildirme maksatlı evlilikleri arttıran bir tablo ortaya çıkartacağını öngörmek hiç de zor değil. 
Öğrenci Kolektifleri"
Kolektif'i Takip Et
Son Eklenenler
Dilek fenerleri Suruç'ta katledilen gençliğin anısına..​Ankara’da barış isteyen gençliğe polis engeli​İÜ Rektörlüğü’nün korkusu: “Fidan dikemezsiniz!”Ege Üniversitesi cezaevine dönüşmeye şimdi daha..​Gözaltılar geri alındı, İzmir Valiliği kan..​Polis Ankara’da SGDF’nin taziye çadırına saldırdı:..Başbakanlık Çalışma Ofisi kan kırmızısına bulandıİzmir'de "Barış için gençlik yürüyüşü": Polis-faşist..​Kolektif'ten açıklama: "İnadına barış! İnadına özgürlük!..​Ankara Barış Yürüyüşü’ne polis saldırdı
Öğrenci Kolektifleri